IX edycja
„Na każdą chorobę inne lekarstwo, a herbata jest lekarstwem na każdą chorobę.”
Chińskie przysłowie
Noc Bibliotek 2023
W piątkowy jesienny wieczór 20 października, po skończonych lekcjach szkolne bramy nie zostały zamknięte. Biblioteka rozświetliła się aromatycznymi świecami, a panujący półmrok przypominał o tajemnej wiedzy zaklętej w książkach niecierpliwie czekających na odkrycie. Tego wieczoru miało miejsce niezwykłe i jednocześnie długo wyczekiwane wydarzenie jakim jest Noc Bibliotek. Kolejna (już IX edycja) przyciągnęła ponad czterdziestu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Nadmienić można, iż przybyli także absolwenci, którzy z nostalgią wspominali minione lata szkolne.
Tegoroczne wydarzenie poświęcone zostało nie tyle literaturze, co kulturze Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Chin. Bohaterką spotkania była… herbata jako napój leczniczy. Każdy z nas lubi jej zapach i smak. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak cenny jest to napar, którym przez wiele stuleci, aż do tej pory (sic!) leczy się choroby i niedomagania. Historię herbaty, jej rodzaje, a także znaczenie dla narodu chińskiego przybliżyło nam polsko-chińskie małżeństwo Osuch, które wraz z dziećmi gościło u nas tego wieczoru. Piotr Osuch i jego żona Ting Ting Xie przygotowali dla uczestników ceremonię parzenia herbaty. Młodzież miała możliwość spróbowania różnych odmian tego „boskiego” naparu, oceny jakości i smaku. Warto dodać, że chińska herbata zasadniczo różni się smakiem od tej dobrze nam znanej. W Chinach traktowana jest jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. I tak na przykład herbata biała obniża ciśnienie krwi i oczyszcza z toksyn; czerwona zalecana jest w zimie, a z kolei zielona powinna królować tylko w lecie ze względu na właściwości wychładzające organizm.
Dodatkową atrakcją wydarzenia były zajęcia z chińskiej kaligrafii oraz zajęcia plastyczne, które jak zwykle profesjonalnie poprowadziła Katarzyna Milczarek – specjalistka ds. marketingu społecznego w Chmielnickim Centrum Kultury. Całość dopełnił pokaz sztuk walki przygotowany przez Orianę i Oskara – dzieci państwa Osuch, a także słodki poczęstunek przygotowany przez klasę 3 technikum żywienia pod kierunkiem nauczycielek: Mileny Jarek i Marty Ficek. Serdeczne podziękowania składamy na ręce nauczyciela historii Andrzeja Cupryjaka-Sochy, dzięki któremu udało się zaprosić tak wspaniałych gości do naszej szkoły. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach zadania publicznego „Program aktywizacji młodzieży w samorządach województwa świętokrzyskiego”.
Więc może by tak filiżankę zielonej herbaty?