• Literatura uczy, bawi, wychowuje...

     • Spotkanie autorskie z panią Kazimierą Szczykutowicz

      29 września w naszej bibliotece gościliśmy panią Kazimierę Szczykutowicz - polską poetkę, piszącą liryki, prozę poetycką, haiku, aforyzmy, fraszki, poematy, monodramy oraz poezję dziecięcą.

      Pani Kazimiera przybliżyła uczestnikom historię swojej twórczości i razem z uczniami dokonała interpretacji kilku wybranych wierszy.

      Spotkanie miało na celu przybliżyć zebranym nietuzinkowe podejście do literatury - zdobywanie wiedzy poprzez zabawę.

      Następnie przyszedł czas na pytania uczniów o twórczość poetki. Pani Kazimiera uchyliła rąbka tajemnicy i konspiracyjnie wyznała, że aktualnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią. A wiec i proza nie jest jej obca!

      Kwiaty w kolorach tęczy, a także miłe podziękowania i gromkie brawa dla wyjątkowego gościa dopełniły spotkania.

      Natomiast pani Kazimiera obdarowała każdego uczestnika tomikiem swojej poezji.

      Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za to niezwykłe piątkowe spotkanie.

     • „Pomiędzy astronomią a astrologią”

     • Spotkanie z prof. Sylwią Konarską – Zimnicką.

      W piątek, 22 września w Chmielnickim Centrum Kultury odbyło się nietuzinkowe spotkanie z prof. Sylwią Konarską-Zimnicką. Tematem przewodnim były dziedziny, które od wieków fascynują ludzkość: astronomia i astrologia.

      W spotkaniu brali uczniowie klasy 1 a liceum ogólnokształcącego.

      Projekt „Biblioteka nie z tej ziemi – plener literacki z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fun-duszu Promocji Kultury i realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Chmielniku.

     • Narodowe Czytanie 2023

     • Czytamy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

      Narodowe Czytanie 2023

      „Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę”.

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 15 września br. w Parku Niepodległości odbyła się dwunasta edycja tego ważnego literackiego wydarzenia. Tym razem wybór padł na powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

      Fragmenty utworu czytali m.in.uczniowie naszej szkoły: Maja Pałys i Karol Borek (kl. 2a), Alicja Angielska, Amelia Orkisz i Patrycja Słopiecka (kl. 3 tż) oraz Kacper Więckowski (kl.4 tsi). Prowadzącymi wydarzenie byłi: Magdalena Segda i Adam Chynek (kl. 4a). W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie klas 4a i 5 sp wraz z nauczycielami: panią Marią Świerzewską oraz panią Beatą Zaród.

      –– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

      Organizatorzy spotkania: Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku                                           

                                                       Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku

       

   • Kontakty

    • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
    • (+48) 41 354-28-94
    • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych