• Zwiedzanie kieleckich rezerwatów przyrody

     • 25 marca  2022r. uczniowie z klas 3Thżp, 3Tsp i 2Bfm pojechali na wycieczkę z przewodnikiem do kieleckich rezerwatów przyrody. W 2021 r. doceniono wyjątkowość miasta Kielce pod względem geologicznym. Geopark Świętokrzyski uzyskał  status światowego geoparku UNESCO.


      W trakcie zajęć uczniowie poznali skały z różnych okresów geologicznych oraz większość pasm Gór Świętokrzyskich, które obserwowali z tarasów widokowych. Na początku zwiedzili rezerwat przyrody Wietrznia, gdzie przyswoili sobie wiedzę o życiu na Ziemi w okresie dewonu. W dalszej kolejności udali się na spacer po Kadzielni. Tutaj przyjrzeli się panoramom Gór Świętokrzyskich z kilku punktów widokowych, zobaczyli Skałkę Geologów, zapis wielkiego wymierania, przypomnieli sobie na czym polegają procesy krasowe, a także poznali historię kieleckich kamieniołomów i Jeziora Szmaragdowego. Kolejnym punktem programu była Karczówka, gdzie uczniowie zapoznali się z krajobrazem pokopalnianym, a także zwiedzili zabudowania klasztorne i barokowy kościół pw. Karola Boromeusza.

      Przed następnym punktem programu uczestnicy wycieczki odpoczywali w Pasażu Świętokrzyskim. Następnie udali się na Ślichowice, gdzie podziwiali panoramy Gór Świętokrzyskich oraz fałd obalony powstały podczas ruchów górotwórczych orogenezy waryscyjskiej (hercyńskiej).

      Ostatnim punktem programu był rezerwat przyrody Biesak-Białogon. W trakcie leśnego spaceru uczniowie zobaczyli tu najstarsze skały w Kielcach i zapis wulkanizmu. Podczas wycieczki przewodnik opowiedział również o historii mijanych miejscowości oraz ich atrakcjach turystycznych.

      Opracował Kamil Król

     • "Seniorze, nie daj się oszukać"

     • 22 marca br. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku i chmielnicka policja zorganizowali akcję Seniorze, nie daj się oszukać.

      Akcję przeprowadzono w ramach projektu Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze. 

      Szkolny koordynator projektu p. Aneta Barucha-Wolska i dzielnicowy p. Mariusz Pawłowski zapewniają, że to pierwsze tego typu wydarzenie skierowane do chmielnickich seniorów i zapewne nie ostatnie. Młodzież, która doskonale porusza się w cyberprzestrzeni, wie jakie niebezpieczeństwa internetowe mogą czekać na nieświadome osoby starsze. Od wielu lat uczniowie biorą udział w akcjach typu „bezpieczny internet”. Teraz temat cyberzagrożeń chcą naświetlić seniorom, którzy coraz częściej korzystają z komputerów, laptopów, czy smartfonów. 

      Na Rynku w Chmielniku młodzież rozdawała osobom w podeszłym wieku ulotki, w jaki sposób uchronić się przed oszustami i ich metodami. Apelowała o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z obcymi osobami, zarówno tych osobistych, telefonicznych, jak i przez internet oraz o rozwagę w udzielaniu informacji na temat swojego stanu majątkowego. Przestrzegała przed podawaniem numerów kont, haseł do nich, czy przekazywaniem pieniędzy nieznajomym.

      Seniorzy mogą łatwo paść ofiarą oszustów internetowych. Przestępcy zazwyczaj podszywają się pod zaufane instytucje np. firmy kurierskie i operatorów komórkowych. Wysyłają maile i SMS-y, które nakłaniają do kliknięcie w link. Kieruje on do strony, na której proszą o podanie danych osobowych i/lub dokonanie wpłaty bądź dopłaty do przesyłki. W ten sposób z łatwością zdobywają informacje, które później pozwalają im na kradzież pieniędzy z kont lub służą do zaciągnięcia pożyczki, którą spłacać będzie musiał niczego nieświadomy senior.

      Inicjatorzy akcji chcą dotrzeć z informacjami do jak największej liczby mieszkańców, młodzież będzie edukować także dziadków i babcie w swoich rodzinach.

     • Świętokrzyscy Pasjonaci Historii – szkoła dawniej i dzisiaj

     • Następna odsłona działań projektu pn.  Świętokrzyscy Pasjonaci Historii – szkoła dawniej i dzisiaj, organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Muzeum Historii Kielc, Archiwum Państwowym w Kielcach oraz Delegaturą IPN w Kielcach to realizacja kolejnych zadań modułowych.

      Uczniowie pod kierunkiem szkolnych koordynatorek  projektu  p. Anety Barucha–Wolskiej i p. Beaty Zaród, przygotowując się do wykonania kolejnych przedsięwzięć, wiele czasu spędzili w archiwum szkolnym oraz szkolnej bibliotece. Śledząc wpisy w kronikach i dostępnych dokumentach, poznali dogłębnie historię szkoły, co pozwoliło im na stworzenie prezentacji, plakatu oraz quizu tematycznego, dotyczącego patrona szkoły.

      Link do quizu o patronie szkoły Adolfie Dygasińskim https://forms.gle/BVMFBGEbat5StA9o9

     • STOP WOJNIE!

     • Dnia 09.03.2022 r. społeczność naszej szkoły dołączyła do tych, którym leży na sercu dobro Ukrainy. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali happening, który miał na celu zamanifestowanie naszego sprzeciwu przeciwko wojnie w Ukrainie.

      Przy dźwiękach polskiego hymnu uczestnicy rozpostarli flagę polską, przy hymnie ukraińskim - ukraińską.

      Dodatkowym elementem było ułożenie z żółtych i niebieskich kartek, które trzymali nad głowami uczniowie, pacyfy-znaku pokoju.

      Powaga, z jaką wszyscy podeszli do tej manifestacji, świadczy nie tylko o dojrzałości, ale i o solidarnoci z naszymi sąsiadami.

      ZDJĘCIA

   • Kontakty

    • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
    • (+48) 41 354-28-94
    • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych