• WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – JUŻ BLISKO

• Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Ma ono wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. W  Dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy rodzinne groby, by wspomnieć zmarłych.

Samorząd uczniowski wziął jak co roku udział w sprzątaniu grobów na naszym cmentarzu.

• Zwiedzamy Chmielnik śladami społeczności żydowskiej

• W województwie świętokrzyskim trwają uroczystości upamiętniające tragiczne losy społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej. Tymczasem uczniowie z klasy 3 tsi wraz z opiekunami wybrali się na spacer śladami dawnych mieszkańców Chmielnika.

W trakcie wycieczki podeszli pod budynek, w którym niegdyś mieściła się mykwa, czyli rytualna łaźnia. Następnie przeszli przez Rynek, gdzie dowiedzieli się o lokacji miasta i roli społeczności żydowskiej w jego dziejach. Kolejnym punktem spaceru była „Gęsia studnia”, która jest jednym z symboli Chmielnika. Później uczniowie zwiedzili cmentarz żydowski. W drodze do dawnej synagogi mieli jeszcze okazję zobaczyć zabytkowy młyn oraz pomnik poświęcony pamięci Marii i i Wacława Stradowskich, którzy zostali zamordowani przez Niemców 23 grudnia 1943 r. za pomoc Żydom.

Już ostatnim celem wycieczki było zwiedzenie Ośrodka Edukacyjno -Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego. To tutaj uczniowie poznali znaczenie poszczególnych miejsc w synagodze, gdzie zobaczyli przede wszystkim zwoje Tory, mezuzę, szklaną bimę, jady, menory, tałesy, a także zwiedzili Dom Cienia, czyli pomnik upamiętniający osoby pochowane na terenie starego kirkutu, mieszkańców Chmielnika pochodzenia żydowskiego i ofiary Holocaustu. Na zakończenie wycieczki nasi uczniowie obejrzeli film dokumentalny przedstawiający życie codzienne społeczności żydowskiej w międzywojennej Polsce.

Opracował: Kamil Król

Zdjęcia: Dominika Pawłowska

• REALIZACJA PROJEKTU ,,KSZTAŁCENIE ZAWODOWE GWARANCJĄ ROZWOJU POWIATU KIELECKIEGO”

• W dniach 20-21.10.2022 r. uczniowie z klas informatycznych PZS w Chmielniku uczestniczyli w ramach projektu w szkoleniu z obsługi robotów mobilnych, które odbyło się w Krakowie i było realizowane przez firmę ASTOR. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili ASTOR Robotics Center, gdzie zapoznali się ze stanowiskami zrobotyzowanymi i programowali roboty mobilne MiR250 oraz MiR500. Drugiego dnia uczniowie odwiedzili ASTOR Technology Park, gdzie zapoznali się z innymi stanowiskami zrobotyzowanymi i robotem mobilnym MiR100. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział.

• Europejski Tydzień Kodowania 2022

• W dniach 8-23 października bierzemy udział w akcji EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania.  Jest to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Certyfikat dla naszej placówki związany jest z działaniami informatycznymi pod kierownictwem p. Danuty Stanek.

• POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY HERINGSDORF 2022!!

• To  cudowna, ekscytująca wymiana młodzieżowa!!

Odbywała się w dniach od 03.10.2022 do 07.10.2022 w pięknym niemieckim miasteczku - Heringsdorf na wyspie Uznam.. Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się ze szkołą Christiani Oberschule oraz Hanseschule Oedeme z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w  kraju związkowym Dolnej Saksonii.

W projekcie pn. "Przeszłość a przyszłość" młodzież wspólnie badała przeszłość historyczną dwóch krajów, rozważała jej wpływ na teraźniejszość i przyszłość relacji polsko-niemieckich.  Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości.

W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Ahlbeck, porcie Świnoujściu, Heringsdorf nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe. M.in: poznali kulturę, obyczaje niemieckie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w grupie. Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowo zawarte  przyjaźnie.

Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym. Projekt był dofinansowany przez PNWM.

Twórcami międzynarodowego projektu "Przeszłość a przyszłość" były panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia i  pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców.

Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie i kształci kompetencje językowe, a także buduje swoją przyszłość.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

• Udział młodzieży w warsztatach „Zawołani po imieniu”

W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego w Warszawie  wspólnie z Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym  "Świętokrzyski Sztetl” zaprosili uczniów  klasy 1 tżi do udział w warsztatach związanych z historią XX wieku.

Program, w którym nasza młodzież wzięła udział, w swoim przekazie  oddaje sprawiedliwość heroicznej postawie Polaków, którzy świadomie ryzykowali życiem własnych i swoich najbliższych, aby nieść pomoc przyjaciołom, sąsiadom, a czasem nieznajomym, i zapłacili za to najwyższą cenę.

Ciekawie przeprowadzone warsztaty stanowiły inspirację dla młodzieży do zainteresowania się przeszłością, dzięki której może ona lepiej zrozumieć teraźniejszość.