• Kielce historycznie i technologicznie

          • 19.05.2022 r. uczniowie z klas 2tsi, 2tż i 3a wybrali się na wycieczkę autokarową do Kielc. Trasa prowadziła przez drogę krajową nr 73, gdzie przewodnik opowiadał o walorach turystycznych oraz o historii mijanych miejscowości. W samych Kielcach naszym pierwszym punktem programu było zwiedzanie Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie uczniowie poznali poszczególne pracownie „ od kuchni”. Na początku wysłuchali wykładu w auli na temat samej uczelni i jej kierunków kształcenia. Później wyszli na zewnątrz, gdzie mieli okazję wsiąść do bolidu, a także przyjrzeć się nowinkom techniki w mechanice samochodowej. Kolejnym punktem tej części programu było zwiedzanie Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, gdzie uczniowie poznali tajniki Laboratoriów: Kryminalistycznego, Komputerowych Pomiarów Wielkości Geometrycznych, Obrabiarek Sterowanych Numerycznie i Niekonwencjonalnych Technik Wytwarzania .

            Po zwiedzeniu Politechniki Świętokrzyskiej uczniowie wraz z opiekunami udali się na obiad do Galerii Echo. Kiedy zjedli posiłek i odpoczęli, przyszła pora na historyczną część wycieczki, czyli zwiedzanie Wzgórza Zamkowego. Przewodnik zabrał grupę do katedry, gdzie opowiedział o jej historii oraz o dziełach sztuki, które tam się znajdują. Uczniowie zwiedzali również teren wokół Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pałacu biskupów krakowskich i zabytków ul. Zamkowej. Już ostatnim punktem wycieczki terenowej po Kielcach był Park Miejski im. Stanisława Staszica - jeden z najstarszych w Polsce! Przyszedł czas na powrót, tym razem drogą wojewódzką nr 764, gdzie uczniowie poznali walory turystyczne i historię innych ważnych miejscowości w powiecie kieleckim.

            Opracował: Kamil Król

            Zdjęcia: Dominika Pawłowska

          • Benvenuti we Włoszech!

          • Nasi uczniowie przebywają we włoskim Rimini od 9 maja 2022.

             

            Swoją wielką przygodę rozpoczęły dwie grupy z Powiatowego Zespółu Szkół  w Chmielniku.  W piękny, słoneczny wtorek spacerowali po centrum Rimini i rozpoczęli  praktyki zawodowe w firmach.

            Przez najbliższe 4 tygodnie odbywać będą staż w sektorach gastronomii, technik samochodowy oraz IT. Życzymy im wspaniałych wrażeń!

            #PowiatowyZespółSzkółwChmielniku

          • „Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”

          • Jan Matejko - National Museum of Poland Catalogue (for better resolution: calendar with pictures of Matejko), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29769354

             

            USTAWA RZĄDOWA z dnia 3 maja 1791 roku

            W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

            Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.

      • Kontakty

        • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
        • (+48) 41 354-28-94
        • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych