25 marca 2022r. uczniowie z klas 3Thżp, 3Tsp i 2Bfm pojechali na wycieczkę z przewodnikiem do kieleckich rezerwatów przyrody. W 2021 r. doceniono wyjątkowość miasta Kielce pod względem geologicznym. Geopark Świętokrzyski uzyskał status światowego geoparku UNESCO.
W trakcie zajęć uczniowie poznali skały z różnych okresów geologicznych oraz większość pasm Gór Świętokrzyskich, które obserwowali z tarasów widokowych. Na początku zwiedzili rezerwat przyrody Wietrznia, gdzie przyswoili sobie wiedzę o życiu na Ziemi w okresie dewonu. W dalszej kolejności udali się na spacer po Kadzielni. Tutaj przyjrzeli się panoramom Gór Świętokrzyskich z kilku punktów widokowych, zobaczyli Skałkę Geologów, zapis wielkiego wymierania, przypomnieli sobie na czym polegają procesy krasowe, a także poznali historię kieleckich kamieniołomów i Jeziora Szmaragdowego. Kolejnym punktem programu była Karczówka, gdzie uczniowie zapoznali się z krajobrazem pokopalnianym, a także zwiedzili zabudowania klasztorne i barokowy kościół pw. Karola Boromeusza.
Przed następnym punktem programu uczestnicy wycieczki odpoczywali w Pasażu Świętokrzyskim. Następnie udali się na Ślichowice, gdzie podziwiali panoramy Gór Świętokrzyskich oraz fałd obalony powstały podczas ruchów górotwórczych orogenezy waryscyjskiej (hercyńskiej).
Ostatnim punktem programu był rezerwat przyrody Biesak-Białogon. W trakcie leśnego spaceru uczniowie zobaczyli tu najstarsze skały w Kielcach i zapis wulkanizmu. Podczas wycieczki przewodnik opowiedział również o historii mijanych miejscowości oraz ich atrakcjach turystycznych.
Opracował Kamil Król