Uczniowie pomagają...
W środę 18 września uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku przekazali dary na rzecz powodzian do Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Uczniowie pomagają...
W środę 18 września uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku przekazali dary na rzecz powodzian do Starostwa Powiatowego w Kielcach.
"Kordian" Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie to akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literackich, zainicjonowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Zapoczątkowana w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza A. Mickiewicza, stała się najpopularniejszą formą promocji czytelnictwa w Polsce i poza granicami kraju.
W tym roku obchodziliśmy trzynastą edycję tego ważnego wydarzenia. Tym razem wybór padł na Kordiana Juliusza Słowackiego.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uzasadnił wybór następująco: Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Kordian po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Organizatorami wydarzenia byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Chmielnik oraz Powiatowy Zespól Szkól w Chmielniku.
Prowadzący: Patrycja Słopiecka (kl. 4tż) i Karol Borek (kl. 3a).
Czytający: Amelia Orkisz, Agata Witkowska, Alicja Angielska, Karolina Kmiecik (kl. 4tż) oraz Maja Pałys (kl. 3a).
Klasy uczestniczące w wydarzeniu: 2a i 2 tsi pod opieką nauczyciela Andrzeja Cupryjaka-Sochy.
Fot. Edyta Gruszczyńska
Do zobaczenia za rok!
W dniach 16-21 września 2024 r. realizujemy kolejny projekt współpracy polsko-niemieckiej ze szkołą Hanseschule Oedeme Lueneburg.
W dniu 6 września odbędziemy spotkanie przygotowujące, które ma na celu zapoznanie się uczestników projektu i przygotowanie elementów programu.
Ubiegłoroczne wspomnienia w kalejdoskopie:)
W dniu 2 września 2024 rozpoczynamy realizację projektu "Młodzi kreatywni - warsztaty z robotyki".
Realizacja projektu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Artwińskiego
ze Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego.
Zapraszamy do udziału w rozwijającym informatyczne pasje projekcie.
2 września 2024 r.
Zakończenie wakacji - Zalew Andrzejówka w Śladkowie Małym
31 sierpnia w godzinach 14.00 - 18.00 uczniowie klas policyjno-prawnych wraz z opiekunami reprezentowali Powiatowy Zespół Szkół podczas pikniku edukacyjno-zawodowego nas Zalewem Andrzejówka, Przy współpracy z Wojewódzkim Urzedem Pracy młodzież przygotowała stoisko promocyjne.
Rozpoczęcie roku szkolnego
2024/2025 nastąpi
2 września 2024 roku o godzinie 9.
Rok szkolny będzie trwał:
W załczniku lista kandydatów przyjętych do Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku.
W dniu 25.07.2024 r. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie Dyrekcji Szkoły z kandydatami przyjętymi i ich rodzicami w sali 105.
Zakwalifikowani kandydaci do poszczególnych szkół proszeni są o potwierdzenie woli kontynuowania nauki w wybranej szkole poprzez wypełnienie druku kandydata przyjętego do szkoły oraz dostarczenie wymaganych dokumentów (oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty).
Listy kandydatów zakwalifikowanych w załączniku:
Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku informuje, że w dniu 18.07.2024 r. o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne Dyrekcji z kandydatami zakwalifikowanymi do wybranych szkół i ich rodzicami. Spotkanie odbędzie się w sali j. angielskiego (sala nr 105)
To była piękna uroczystość. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań i gratulacji. Dyrektor PZS w Chmielniku mgr Sławomir Wójcik podziękował całej społeczności szkolnej, pracownikom, nauczycielom i rodzicom za to, że przez cały rok wspierali się wzajemnie i tworzyli miejsce, do którego chce się wracać.
Nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy dla wyróżniających się uczniów ufundowała Rada Rodziców.
Gratulacje, wszystkim wyróżnionym i tym z wieloma sukcesami, złożył Starosta Powiatu Kieleckiego pan Mariusz Ściana oraz wręczył Nagrodę Starosty Kieleckiego.
Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Chmielnickiej przekazali wyróżniającym się uczniom dyplomy i podarunki za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Poza podsumowaniami i podziękowaniami, nie zabrakło też pożegnań.
Za wieloletnią pracę uhonorowano panie: Jolantę Szczepaniec, Danutę Stanek i Renatę Wawszczyk. Spontanicznie odśpiewano wszystkim paniom 100 lat.
Uczniowie pomagają...
Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece panią Ninę Cholewicką oraz panią Joannę Rogalę, przedstawicielki Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Druga Radość. Spotkanie uświetnił "gość specjalny" czyli Kajtek, który został uratowany przez stowarzyszenie. Uczniowie uzyskali wiele cennych informacji na temat powstania i funkcjonowania organizacji. Poruszone zostały trudne tematy znęcania się nad zwierzętami i odpowiedzialności opiekunów. Pani Joanna opowiedziała wzruszające historie, które dla wielu zwierzaków zakończyły się przysłowiowym happy endem. Nie zabrakło łez wzruszenia i emocji.
Na spotkaniu zwrócono również uwagę na problem bezdomności psów, potrzebę kastracji i sterylizacji oraz działalności tzw. pseudohodowli.
Na zakończenie młodzież przekazała stowarzyszeniu karmę oraz środki czystości dla podopiecznych.
Uczniowie naszej szkoły: Justyna Poniewierka z klasy 4 tż, Łukasz Janus, Kacper Jamioł z klasy 2 tżi oraz Wiktor Malec z klasy 1 tż otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w konkursach wiedzy o regionie świętokrzyskim.
Ich fundatorami są Bałtowski Kompleks Turystyczny, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Dziękujemy fundatorom za nagrody i naszym uczniom za zaangażowanie w konkursach.
Fot. Kamil Król
Egzamin zawodowy czerwiec 2024 dla jednych to formalność, a dla drugich spore wyzwanie generrujące niemały stres.
Uczniowie na zaliczenie części pisemnej mieli dokładnie jedną godzinę. W tym czasie muszą odpowiedzieć na czterdzieści pytań, z jedną poprawną odpowiedzią. Zaliczenie daje dopiero wynik powyżej 50 procent punktów, czyli poprawnie trzeba odpowiedzieć na dwadzieścia pytań.
Część praktyczna trwa znacznie dłużej i jest bardziej skomplikowana. Uczniowie mają na jej zdanie od 120 do 240 punktów i muszą uzyskać aż 75 procent punktów.
Wyniki egzaminów zawodowych 2024 w sesji letniej dostępne będą 30 sierpnia.
Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę autokarową do Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. W trakcie podróży pilot przedstawił walory kulturowe mijanych miejscowości, przede wszystkim Kij, Imielna, Jędrzejowa, Wodzisławia, Książa Wielkiego, Miechowa, Słomnik, Tyńca, Borku Szlacheckiego, Mogilan i Libertowa.Zwrócił również uwagę na znaczenie przyrody Niecki Nidziańskiej, Wyżyny Miechowskiej, Jury Krakowsko Częstochowskiej i Bielińsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
W pierwszej kolejności nasi uczniowie wraz opiekunami zwiedzili zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, który w 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedno z najważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego oraz cel licznych pielgrzymek. W swoim kształcie zespół nawiązuje do życia Matki Bożej i Męki Pańskiej. Jego wyjątkowość dopełniają barokowy kościół i klasztor oraz dziesiątki kapliczek.
Po odwiedzeniu wybranych obszarów zespołu architektoniczno-krajobrazowego i pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej uczniowie naszej szkoły pojechali do Krakowa. Tam zwiedzili Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i Katedrą na Wawelu, które od 1978 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zakończenie pobytu w Krakowie wszyscy poszli odpocząć nad Wisłę. W drodze powrotnej naszym uczniom towarzyszyła radość z udanej wycieczki oraz ze zbliżających się wakacji.
Opracował Kamil Król
W ramach wyjazdu edukacyjnego do Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej, uczniowie klasy drugiej liceum ogólnokształcącego o profilu policyjno-prawnym zaprosili do rywalizacji na wirtualnej strzelnicy koleżanki i kolegów z klasy o profilu biologiczno – chemicznym.
Obie grupy miały również możliwość uczestniczenia w dedykowanych dla nich zajęciach.
Grupa policyjno-prawna uczestniczyła w warsztatach: Sztuczna inteligencja w edukacji, poprowadzonych przez konsultanta ds. edukacji informatycznej ŚCDN w Kielcach Pana Tomasza Sokołowskiego. Zajęcia poszerzyły wiadomości uczniów dotyczące - szeroko rozumianej - sztucznej inteligencji jako zdolności maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak: rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność. Pozostali uczniowie zdobywali wiedzę z zakresu technologii żywności i żywienia człowieka podczas wykładów pn. Zdrowe wybory – trendy żywieniowe i dietetyczne, prowadzonych przez Panią Magdalenę Pietraszkiewicz – specjalistkę ds. edukacji zdrowotnej w ŚCDN w Kielcach. Podczas spotkania młodzież pogłębiła wiedzę dotyczącą problemów zdrowotnych, związanych z dietą. Zwróciła również uwagę na globalne wyzwania związane z dostępem do zdrowej żywności.
Po częściach wykładowych młodzież miała możliwość udziału w treningu i rywalizacji na wirtualnej strzelnicy pod nadzorem konsultanta ŚCDN i instruktora strzelectwa - Panów Dariusza Seweryna oraz Mariusza Kolasy.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny świetnie się spisali, zostawiając daleko w tyle nie tylko szkoły z naszego województwa, ale także znacznie wyprzedzając średnią krajową zdobytych punktów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Olimpus.
Co więcej pobiliśmy własny rekord – w sesji wiosennej mamy aż czterech laureatów.
Gratulujemy!
W ramach prowadzonych w naszej szkole zajęć z edukacji prawnej, zapobiegania nieodpowiednim postawom społecznym i promowania zasad bezpiecznego zachowania, zorganizowane zostało spotkanie dla klas mundurowych z sierż. sztab. Tomaszem Olszakiem dzielnicowym MiG Pierzchnica. W trakcie spotkania młodzież licealna zapoznała się z charakterystyką pracy w Policji. Dzielnicowy rozmawiał z uczniami m.in. na temat doboru, rekrutacji i kryteriów jakie musi spełnić przyszły kandydat na policjanta, informując jednocześnie o możliwościach rozwoju oraz dalszego kształcenia się w szkołach policyjnych. Zapoznawał młodzież z przepisami prawnymi dotyczącymi odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne oraz konsekwencjami demoralizacji. Omawiane tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która podczas spotkania, miała również możliwość uzupełnienia dotychczas zdobytej wiedzy.
17 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na rajd po wybranych szlakach gminy Chęciny, który został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Przewodnikiem grupy złożonej z uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu kieleckiego był kierownik Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski” - Michał Poros.
Podczas wycieczki uczniowie poznali przyrodę ożywioną i nieożywioną w gminie Chęciny. Utrwalili sobie także wiedzę na temat form ochrony przyrody oraz z zakresu geologii. Po prawie trzygodzinnym spacerze udali się na ognisko, aby nabrać sił do udziału w konkursie związanym z wiadomościami, które przekazywał przewodnik.
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku także wzięli aktywny udział w rozwiązywaniu zagadek ułożonych przez komisję konkursową. Pytania nie były łatwie i dotyczyły głównie zagadnień geologicznych. Jedną z laureatek konkursu została uczennica klasy 1 tż - Martyna Czerwińska, która otrzymała wartościowe nagrody z rąk Wicestarosty Kieleckiego - Tomasza Dulnego. Kolejny raz nasi uczniowie połączyli zabawę z nauką, dzięki czemu początek weekendu był bardzo radosny.
Opracował: Kamil Król
Uczniowie liceum ogólnokształcącego klas o profilu policyjno-prawnym, w ramach realizacji tematyki z zakresu edukacji prawnej, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku.
W trakcie spotkania pan Tomasz Biernacki - Naczelnik Wydziału Administracji - przekazał licealistom podstawowe informacje na temat zasad funkcjonowania urzędu, jego struktury organizacyjnej i realizowanych zadań. Natomiast Naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego pani Bożena Hanszke, podczas prelekcji przybliżyła uczniom zagadnienia aktów prawnych, dotyczących rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, realizacji zadań z zakresu zmiany imion i nazwisk oraz wydawania decyzji w sprawie umiejscawiania. Młodzież z zaangażowaniem zaznajamiała się z archiwalnymi księgami i treścią zamieszczonych w nich wpisów. Informacje, które otrzymali uczniowie na interesujące tematy, poszerzyły ich wiedzę i pozwoliły na lepsze zrozumienie zasad funkcjonowania administracji.
Wizytę w Ratuszu zakończyło spotkanie z włodarzem miasta i gminy panem Pawłem Wójcikiem.
Powered by aSc EduPage