Następnie udaliśmy się na Skwer im. Ofiar Katynia w Chmielniku. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kościoła Niepokalanego Poczęcia, który jest interesującym przykładem małomiasteczkowej architektury barokowej.
Żeby odpocząć i nabrać sił na dalszą naukę, poszliśmy na pizzę. W drodze na Rynek zatrzymaliśmy się jeszcze przy Pomniku Strażaka i tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w Chmielniku. Po omówieniu dziejów tej części miasta zapoznaliśmy się z jednym z jego symboli przy Gęsiej Studni.
Następnie poszliśmy zwiedzać Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. W tym miejscu przypomnieliśmy sobie o najważniejszych zabytkach kultury żydowskiej w województwie świętokrzyskim. Podziwialiśmy również jedyną na świecie szklaną bimę, a także inne eksponaty zachowane w dawnej synagodze. Fragmenty filmu edukacyjnego „Po-lin - okruchy pamięci” ukazały nam życie codzienne ludności żydowskiej w przedwojennej Polsce. Zwiedziliśmy także babiniec oraz Dom Cienia, gdzie niegdyś znajdował się stary cmentarz żydowski.
W drodze na nowy cmentarz żydowski zatrzymaliśmy się jeszcze przy tablicy poświęconej Marii i Wacławowi Stradowskim, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. Przewodnik przedstawił również znaczenie chmielnickiego młyna w XX w. Po zwiedzeniu nowego cmentarza żydowskiego poświęciliśmy się zadumie przed Murem Polskich Patriotów.
Kolejny spacer historyczny za nami. Tym razem towarzyszyli nam także przewodnicy z Chmielnickiego Centrum Kultury i Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, którym bardzo dziękujemy za wzbogacenie programu zajęć ciekawymi opowieściami.
Opracował Kamil Król