• Benvenuti we Włoszech!

          • Nasi uczniowie przebywają we włoskim Rimini od 9 maja 2022.

             

            Swoją wielką przygodę rozpoczęły dwie grupy z Powiatowego Zespółu Szkół  w Chmielniku.  W piękny, słoneczny wtorek spacerowali po centrum Rimini i rozpoczęli  praktyki zawodowe w firmach.

            Przez najbliższe 4 tygodnie odbywać będą staż w sektorach gastronomii, technik samochodowy oraz IT. Życzymy im wspaniałych wrażeń!

            #PowiatowyZespółSzkółwChmielniku

          • „Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”

          • Jan Matejko - National Museum of Poland Catalogue (for better resolution: calendar with pictures of Matejko), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29769354

             

            USTAWA RZĄDOWA z dnia 3 maja 1791 roku

            W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

            Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.

          • Uroczyste pożegnanie klas maturalnych w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku

          • Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat - Ludwik Pasteur.

             

            W piątek 29 kwietnia 2022 roku miało miejsce uroczyste zakończenie nauki absolwentów liceum i technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku.

            Część oficjalną rozpoczęło wystąpienia dyrektora szkoły – p. Sławomira Wójcika, który ciepło i serdecznie podsumował czas pobytu abiturientów w placówce. Skierował do młodzieży słowa uznania i gratulacje, życząc jej trafnego wyboru drogi życiowej.

            Następnie odbyło się wręczenie absolwentom świadectw z wyróżnieniem, nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik oraz Dyrekcję Szkoły, podziękowań za osiągnięcia edukacyjne, reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, działaniach w środowisku lokalnym, pracę w wolontariacie.

            W swoich wystąpieniach zarówno burmistrz miasta p. Paweł Wójcik, jak i członek Zarządu Starostwa Powiatowego p. Mariusz Ściana, życzyli abiturientom właściwych wyborów życiowych, wszelkiej pomyślności i powodzenia na egzaminie maturalnym czekającym ich za kilka dni.

            Na koniec części oficjalnej uroczystości głos zabrał ksiądz proboszcz Waldemar Krochmal, a po nim zabrała głos  prezes Stowarzyszenia "Przystań" p. Alicja Adach-Białowąs, kierując do odchodzących słowa uznania i podziękowania za współpracę.

            Na koniec głos zabrali maturzyści, kierując słowa podziękowania do dyrekcji i grona pedagogicznego.  Podkreślili, że lata spędzone w murach szkoły będą zawsze wspominać z sentymentem.

            Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne i społeczność szkolna gratuluje wszystkim tegorocznym absolwentom ukończenia szkoły średniej oraz życzy sukcesów osobistych i najlepszych wyników na maturze oraz egzaminie zawodowym.

          • Trzecie miejsce w finale konkursu "Mój zawód - moja przyszłość".

          • Drużyna złożona z uczniów klasy informatycznej: Michała Leszczyńskiego, Bartłomieja Wesołowskiego i Rafała Zgórskiego reprezentowała naszą placówkę w finale konkursu pn. "Mój zawód - moja przyszłość", który odbył się w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

             

            Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach projektu „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego”.

            Młodzież prezentowała w zespołach wybrany przez siebie zawód. Przedstawiła zalety i wady wybranych profesji.

            Wielu uczniów "postawiło" na informatykę, ale byli również przyszli fryzjerzy, mechanicy, ekonomiści. Konkursowe prezentacje przygotowało wraz z opiekunami i przedstawiło dziesięć zespołów: sześć z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie i po dwa ze szkół średnich w Chęcinach i Chmielniku.

            Pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny z Łopuszna (fryzjer, ekonomista), trzecie miejsce otrzymala drużyna Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku (informatyk). Opiekunami merytorycznymi finalistów byli: p. Danuta Stanek i p. Andrzej Pająk.

            Prace konkursowe i wystąpienia przygotowywano od października 2021 do kwietnia 2022 r. w ośmiu szkolnych zespołach, którym przewodniczyli:  p. Monika Brożyna, p. Marta Ficek, p. Joanna Juszczak, p. Milena Jarek. Uczestników, jak i nauczycieli zaangażowanych w projekt wspierała w działaniach Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku.

            Wicestarosta kielecki p.Tomasz Pleban życzył wszystkim uczestnikom konkursu własciwych wyborów  edukacyjno-zawodowych i konsekwencji w podejmowanych w przyszłości decyzjach, aby stać się  specjalistami w wybranych dziedzinach.

            Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli p. Krzysztof Łysak podkreślił wielkość wyzwania, z jakim zmierzyła się młodzież prezentująca  wybrane zawody. "Wy pokazaliście, że szkoły, do których chodzicie, świetnie was do tego przygotowują" - mówił tuż przed ogłoszeniem wyników konkursu.

             

            Gratulujemy wszystkicm nagodzonym, finalistom i ich opiekunom merytorycznym.

             

             

             

             

             

          • ŚWIĘTUJEMY 3 MAJA

          • Z okazji nadchodzącego Święta Narodowego Trzeciego Maja uczniowie z klas 2 tż i 2 tsi pod kierunkiem Pani Bożeny Styrcz i Pana Kamila Króla zorganizowali akademię, która upamiętniła uchwalenie naszej pierwszej Konstytucji. Przeszła ona do historii jako druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza.

            W czasach zaborów patriotyczna część społeczeństwa polskiego obchodziła rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Pod koniec XIX w. w Galicji obchody te przybrały doniosły charakter, podobnie jak w całej Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednak po II wojnie światowej politycy rządzący naszym krajem zrezygnowali z upamiętniania tego wydarzenia. 6 kwietnia 1990 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił jako święto państwowe dzień Trzeciego Maja, rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Teraz kontynuujemy tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii.

            Opracował: Kamil Król

          • Dni Otwarte w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku

          •  

            7 kwietnia odbyły się Dni Otwarte w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku, podczas których uczniowie ostatnich klas Szkół Podstawowych mogli zapoznać się z bogatą ofertą naszej szkoły, wyposażeniem oraz panującą atmosferą.

            Podczas prezentacji kierunków kształcenia zostały omówione również projekty realizowane przez Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku:

            1) projekt pt. .: " Staż we Włoszech to dobry start w dorosłe życie” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062556 w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

            w ramach którego grupa 40 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum informatycznego i technikum pojazdów samochodowych w maju odbędzie 4-tygodniowe praktyki we Włoszech w Rimini

            2) projekt pt. ,,Innowacyjna praktyka zawodowa dobrym startem w dorosłość” o numerze 2020-1-PL01-KA102-078858 który jest współfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+ i realizowany w akcji 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, w ramach którego grupa 20 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum informatycznego i technikum pojazdów samochodowych we wrześniu 2021 roku odbyła miesięczne praktyki w Austrii a kolejna grupa 20 uczniów we wrześniu 2022 roku wyjedzie na 4-tygodniowe praktyki do do Austrii (Köflach) region Styrii.

             

          • XXI edycja Programu Stypendiów Pomostowych

          • Stypendia dla dzieci byłych pracowników PGR 2022/2023

            Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów, poprzez ufundowanie stypendiów na I rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. O stypendia nie mogą się ubiegać studenci podejmujący studia na kierunkach dla służb mundurowych.

            Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są maturzyści, absolwenci liceów, techników i szkół branżowych II stopnia, którzy ukończyli szkołę w 2022 roku i którzy spełniają łącznie następujące warunki:

             

            a)      są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka,

            b)      są dziećmi byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat,

            c)      mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, potwierdzone zameldowaniem. Okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl

            d)      pochodzą z rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż 2107 zł. brutto wyliczony z czerwca 2022 r. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawnościlub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku pielęgnacyjnego otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością,

            e)      osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 100. Algorytm obliczenia liczby punktów zamieszczony jest w załączniku nr 1 do Regulaminu.

             

                       Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2022/2023 Segment IA dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości oraz na stronie: www.stypendia-pomostowe.pl.

             

            Kandydat do stypendium spełniający warunki określone w § 3, po przyjęciu na studia, wypełnia wniosek on-line na stronie www.stypendia-pomostowe.pl. Aplikacja internetowa będzie aktywna w terminieod 4 lipca do 16 sierpnia 2022 r. do godziny 16.00. Wydrukowany z systemu wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami powinien zostać złożony w Oddziale Terenowym KOWR (najbliższym względem miejsca zamieszkania), w nieprzekraczalnym terminie do 25 sierpnia 2022 r.

          • Uczniowie przygotowują się do praktyk we Włoszech

          •  

            Dla uczestników projektu pt. .: "Staż we Włoszech to dobry start w dorosłe życie” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062556 w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe przygotowane zostały zajęcia kulturowe, zajęcia z języka włoskiego oraz zajęcia z psychologiem.

            W miesiącu marcu dwie grupy wyjazdowe liczące po 20 osób odbyły po 10 godzin zajęć kulturowych na których zostały poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące Włoch położenie kraju, ludność, język, największe miasta Włoch i ich zabytki.

            Omówiono kuchnię włoską i najpopularniejsze potrawy. Wykładowca przedstawił młodzieży informacje dotyczące miasta Rimini, do którego wybiera się grupa na praktyki w branży gastronomicznej, informatycznej i mechanicznej (mechanik pojazdów samochodowych).

            W miesiącach marzec-kwiecień odbywały się również zajęcia z języka włoskiego ( każda z grup odbędzie 40 godzin z języka włoskiego).

            Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach i często zadawała pytania dotyczące interesujących ich zagadnień.

            Przygotowała: Milena Jarek

          • "Wiosenne inspiracje kulinarne z makaronem”

          • 07 kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku odbył się konkurs kulinarny ,,Wiosenne inspiracje kulinarne z makaronem”

             

            Konkurs miał zasięg międzyszkolny, adresowany był do uczniów kształcących się w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz szkole branżowej.

            Do konkursu zgłosiło się 9 drużyn. Ocenie podlegało:

            a) zgodność potrawy z tematyką konkursu 1-10 pkt,

            b) sporządzanie potrawy zgodnie z technologią/recepturą 1-10 pkt,

            c) wygląd potrawy (estetyka, dekoracja) 1-20 pkt,

            d) smak potrawy 1-20 pkt,

            e) dobór metody obsługi i jej poprawność 1-10 pkt,

            f) aranżacja stołu 1-10 pkt,

            g) poprawność dobranej zastawy stołowej do potrawy i metody serwowania 1-10 pkt,

            e) przestrzeganie przepisów bhp, organizacja stanowiska pracy, strój ucznia kucharza i kelnera 1-10 pkt

            Poziom był bardzo wyrównany ale ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła drużyna w skład której wchodziły uczennice z klasy 3 techniku żywienia i usług gastronomicznych: Katarzyna Radota, Agata Chmielewska, Wiktoria Panak się. Pozostałe drużyny zajęły egzekwo drugie miejsce.

            Przygotowała: Anna Zaworska-Królik, Milena Jarek

          • Tomasz Wolny Mistrzem, a drużyna na 3 miejscu w klasyfikacji szkół !!!

          • 12 kwietnia 2022r. na sali gimnastycznej III LO im. C.K. Norwida w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

            Do rywalizacji przystąpiło ponad 120 zawodniczek i zawodników z 24 świętokrzyskich szkół ponadpodstawowych,

            a wśród nich sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły, którą tworzyli:

             

            1. Koźbiał Natalia - 2 thż

            2. Kawalec Natalia – 3 a

            3. Janus Emil – 4 tpsrw

            4. Wolny Tomasz – 4 tpsrw

            5. Kamiński Kamil – 4 tpsrw

            6. Brela Jakub – 1 tps

             

            Rywalizację przeprowadzono w dwóch kategoriach wagowych dziewcząt: 57kg i +57kg oraz pięciu kategoriach wagowych chłopców: 66kg, 74kg, 83kg, 93kg i +93kg, w których każdy startujący miał do wykonania trzy próby. Zawody toczyły się na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, gdzie o zwycięstwie decydowały dosłownie “kilogramy”.

            Startująca po raz pierwszy w tego typu zawodach nasza drużyna spisała się rewelacyjnie, a prawdziwym Mistrzem okazał się Tomasz Wolny w kategorii do 83kg, który wyciskając w najlepszej próbie 135kg wywalczył pierwsze miejsce wyprzedając o 5kg między innymi czwartego w tej kategorii kolegę z drużyny Kamila Kamińskiego. Pozostali nasi reprezentanci i reprezentantki w “swoich debiutach” podobnie jak Kamil indywidualną rywalizację zakończyli na najbardziej nielubianych przez sportowców czwartych miejscach.

            Jednak na koniec zawodów cała nasza drużyna mogła cieszyć się wspólnie, gdyż w klasyfikacji szkół znaleźliśmy się na najniższym stopniu podium zdobywając okazały pamiątkowy puchar. Ponadto wynik osiągnięty przez Tomka uplasował go na 2 miejscu w kategorii open chłopców!!!

             

            Grono laureatów w klasyfikacji drużynowej przedstawia się następująco:

             

            1. I LO Kielce

            2. III LO Kielce

            3. PZS Chmielnik

            4. I LO Starachowice

            5. ZSZ 1 Kielce

            6. ZSZ 2 Starachowice

             

             

             

            Sylwester Panek

          • Lekcja czytelnicza w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach

          • W środę 13 kwietnia uczniowie klas: 2a, 3ti, 3tps i 4 tżi wzięli udział w zajęciach czytelniczych przeprowadzonych przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

            Tematyka spotkania dotyczyła korzyści płynących z czytania. Młodzież dyskutowała na temat rynku wydawniczego oraz popularnych książek. Próbowała także odpowiedzieć na pytanie - jaki wpływ na zdrowie i psychikę człowieka może mieć regularne czytanie. Mało kto wie, że książka jest skutecznym środkiem w zapobieganiu depresji.

            Uczniowie mieli możliwość obejrzenia zbiorów bibliotecznych, w tym rzadkich starodruków.

            Dodatkowo, nasza biblioteka otrzymała w prezencie pamiątkowe albumy, które zasilą księgozbiór podręczny.

          • Wesołego Alleluja

          • Niech zmartwychwstały Chrystus wypełni Was radością, spokojem i  wiarą w dobro świata.

            Życzenia spokojnych, rodzinnych i spędzonych w pięknej rodzinnej atmosferze

            Świąt Wielkanocnych

             

            składają Dyrekcja, grono pedagogiczne 

              oraz      społeczność  szkolna 

            Powiatowego Zespołu Szkół 

            w Chmielniku

          • Global Money Week

          • Global Money Week – Światowy Tydzień Pieniądza to ogólnoświatowa akcja, której celem jest zainspirowanie młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu. Przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym i oszustwami związanymi z nowymi technologiami.

            Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem Ochrona danych i pieniądza przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? Podczas spotkania on-line ekspert z Narodowego Banku Polskiego w Kielcach Pan Łukasz Pastuszyński, przybliżał młodzieży naszej szkoły zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się w środowisku finansowym. Szkolnymi koordynatorem spotkania byli nauczyciele informatyki.

          • SUKCESY POWIATOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W CHMIELNIKU W REALIZACJI PROJEKTÓW MOBILNOŚCI

          •  

            Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku w roku 2021/2022 realizuje projekt pt. ,,Staż we Włoszech to dobry start w dorosłe życie” wyjazd młodzieży na miesięczne praktyki do Rimini we Włoszech. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER.

            Łączny budżet projektu to kwota ponad 400 tysięcy zł.

            Beneficjentami projektu jest 40 uczniów

            z technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum informatycznego i technikum pojazdów samochodowych.

            Celami projektu jest umożliwienie uczniom lepszego przygotowania się do warunków, jakie panują na europejskim rynku pracy, dlatego też uczestnicy mogą zapoznać się z organizacją i techniką pracy przedsiębiorstw gastronomicznych, informatycznych i mechanicznych, a także rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz językowe, poznać walory turystyczne, kulturowe i historię kraju w którym odbywają staż.

            Korzyści dla ucznia:

            • realizacji praktyk zawodowych we Włoszech przez okres 4 tygodni- wyjazd w maju 2022 roku,

            • udział w zajęciach z przygotowania językowego (język włoski zawodowy), z przygotowania kulturowego oraz w warsztatach psychologiczno – pedagogicznych,

            • otrzymanie kieszonkowego na wyjazd ok. 3000zł

            • udział w wycieczkach kulturowych (Rimini, Florencja, Wenecja, San Marino)

            • uzyskanie certyfikatu potwierdzającego odbycie praktyk zawodowych u włoskiego pracodawcy

            • uzyskanie certyfikatu Europass Mobilność który jest honorowany we wszystkich krajach UE.

            Opracował: Milena Jarek, Robert Gajek

          • "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze"

          • W roku szkolnym 2021/2022 młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku bierze udział
            w jubileuszowym X Projekcie Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze.

            Nauczyciele informatyki na zajęciach upowszechniali wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, ale także profilaktyki uzależnień, kształtowali właściwe postawy wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.

            Poprzez podjęte działania zostały rozwijane umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych, umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

            Młodzież po przeprowadzonych zajęciach przygotowała plakaty, które zostały wyeksponowane
            na korytarzach szkolnych.

            W ramach współpracy szkoły z Komisariatem Policji w Chmielniku, dzielnicowy p. Mariusz Pawłowski przeprowadził zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Zaprezentował Krajową Mapę Zagrożeń oraz aplikację Maja Komenda.

             

            Aneta Barucha-Wolska

          • Zwiedzanie zabytków Chęcin, Podzamcza, skansenu w Tokarni i fortalicji w Sobkowie

          • 31.03.2022 r. uczniowie z klas 3Tip, 2Thżp i 2Tsi wybrali się na kolejną wycieczkę autokarową. Tym razem zwiedzali zabytki w gminie Chęciny i w Sobkowie. W autokarze przewodnik przedstawił zasady obowiązujące podczas wycieczki, jej program, a także opowiedział o mijanych atrakcjach turystycznych.

            Uczniowie zaczęli zwiedzanie od Chęcin, gdzie w klasztorze franciszkanów poznali historię miasta, a także zabudowania należące do zakonu. Następnie udali się na spacer po Chęcinach, podczas którego przewodnik opowiedział o klasztorze bernardynek, Niemczówce, rynkach, synagodze i kościele pw. św. Bartłomieja. Kolejnym miejscem zwiedzania był zamek. Uczniowie weszli na baszty, spacerowali po zamku dolnym i górnym oraz słuchali opowieści przewodnika na temat historii obiektu.

            Po zwiedzeniu miasta uczniowie pojechali do Podzamcza Chęcińskiego, gdzie zwiedzali zespół pałacowo-parkowy. Po tej lekcji historii odpoczęli i zjedli posiłek przy ognisku w Parku Etnograficznym w Tokarni. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie skansenu, podczas którego uczniowie poznali życie codzienne na polskiej wsi w poprzednich stuleciach. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem przyglądali się wiejskiej zabudowie drewnianej, a także zobaczyli przedmioty używane w gospodarstwach.

            Ostatnim punktem programu był Sobków, gdzie uczniowie dowiedzieli się o dziejach fortalicji, a także o znaczeniu Nidy w krajobrazie kulturowo-przyrodniczym regionu. Udało się zatem zrealizować wszystkie zaplanowane atrakcje, dzięki czemu była to niezwykła lekcja w terenie.

    • Kontakty

      • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
      • (+48) 41 354-28-94
      • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych