• 23 czerwca 2023 r. reprezentacja Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku wzięła udział w Wojewódzkim Zakończeniu Roku Szkolnego w Łopusznie

     • Za nami uroczystość kończąca rok szkolny 2022/2023. Tym razem Maja Pałys, Maja Praśkiewicz, Raczyńska Roksana i Karol Borek z klasy 1 a, Bartłomiej Białowąs z klasy 1 tps, Klaudia Kmiecik z klasy 3 tż oraz Maria Kręcisz z klasy 3 bfm wzięli udział w poczcie sztandarowym podczas Wojewódzkiego Zakończeniu Roku Szkolnego w Łopusznie.

      Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. W wydarzeniu udział wzięli wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta kielecki Mirosław Gębski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach Izabela Dziewięcka, członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana, radni powiatowi Tomasz Gruszczyński, Krzysztof Soboń i Łukasz Woźniak, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, wicekurator Oświaty Katarzyna Nowacka, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki Artur Górecki, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agata Wojtyszek oraz uczniowie i nauczyciele.

      Po wystąpieniach zaproszonych gości Nagrodę Starosty Kieleckiego przyznano jedenastu uczniom z powiatu kieleckiego. W gronie wyróżnionych znalazły się również nasze uczennice: Roksana Raczyńska z klasy 1 a, Klaudia Kmiecik z klasy 3 tż oraz Maria Kręcisz z klasy 3 bfm. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek i obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie. Po zakończeniu uroczystości przyszedł czas na powrót do Chmielnika i upragnione wakacje.

      Opracował Kamil Król

     • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny laureatami konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”

     • 18 czerwca 2023 r., podczas Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych, na Rynku w Chmielniku miało miejsce rozstrzygnięcie XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”.

       

      W gronie laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Weronika Jędrzejowska i Magdalena Władna z klasy 4 thżp oraz Maciej Kania i Konrad Mierzwa z klasy 4 tip zajęli III miejsce w konkursie. Za swoje osiągnięcie otrzymali dyplomy oraz wartościowe nagrody rzeczowe.

      Praca naszych uczniów polegała na udziale w wycieczce po województwie świętokrzyskim, zaprezentowaniu wybranych zabytków kultury żydowskiej w regionie oraz na montażu filmu poświęconego tym zabytkom. Weronika, Magdalena, Konrad i Maciej przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Pana Kamila Króla. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, życzymy kolejnych sukcesów w nauce oraz udanych wakacji!

      Opracował Kamil Król

     • POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY MIKOSZEWO 2023

     • Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się pomiędzy szkołą Christiani Oberschule i Hanseschule Oedeme z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii oraz Powiatowym Zespołem Szkół w w Chmielniku

      Kontynuując naszą wieloletnią współpracę stworzyliśmy z pomocą młodzięży nowy projekt o temacie " Poznajmy się nad Bałtykiem"

       

      Realizacja projektu odbywała się w dniach 07-12,06,2023 w pięknym polskim miejscu Mikoszewo na Mierzei Wiślanej w ośrodku młodzieżowym Leśny Zakątek, poprzedzona spotkaniem przygotowawczym, które miało na celu zapoznanie się uczestników i przygotowanie elementów programu.

       

      W projekcie pn "Poznajmy się nad Bałtykiem" dotyczącym zwrócenia uwagi na problemy ekologiczne i zanieczyszczenia rzek i mórz oraz niewłaściwego korzystania z wody czego rezultatem może być katastrofa ekologiczna. Rozważano temat gospodarki rybnej i wykorzystania łowisk, czystości nadmorskich terenów. Młodzież wspólnie badała wpływ przeszłości historycznej Gdańska, rozważała jej wpływ na teraźniejszość i przyszłość relacji polsko-niemieckich. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości w aspekcie wizyty w Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie.

       

      W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Mikoszewo, porcie gdańskim oraz Kątach Rybackich i Krynicy Morskiej nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe m.in: poznali kulturę, obyczaje polskie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka polskiego, niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w małej i dużej grupie. Indywidualnie uczniowie wspomagali się językami rosyjskim, ukraińskim i włoskim oraz gestykulacją i mimiką.

       

      W rezerwacie przyrody młodzi ludzie mieli szansę obserwować (pod kontrolą strażnika) na żywo foki w naturalnym środowisku przy ujściu Wisły do morza, gdzie w 1991 r. ustanowiono rezerwat przyrody Mewia Łacha. To miejsce unikatowe: oprócz kawałka dzikiej plaży są tam łachy, czyli małe piaszczyste wędrujące wyspy, na których regularnie wypoczywają liczne grupy fok szarych. Rzadko, zdarza się, że przychodzą tam na świat młode oraz pisklęta rzadkich ptaków. Młodzież zauważyła orła bielika krążącego bezpośrednio nad ich głowami.

       

      Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowo zawarte przyjaźnie. Przepiękne wspomnienia w formie filmów i zdjęć na zawsze pozostaną na pamiątkę, a bursztyny zebrane na plaży stanowią cenną zdobycz.

       

      Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym. Projekt był dofinansowany przez PNWM.

       

      Twórcami międzynarodowego projektu "Poznajmy się nad Bałtykiem" była młodzież oraz panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia, tłumaczyli i pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców. Naszymi współorganizatorami były opiekunki z Niemiec p. Julia Dunkel, Merle Glunz i Barbara Simon.

       

      Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie i kształci kompetencje językowe, a także buduje swoją przyszłość. Grupa została poinformowana o dofinansowaniu przez PNWM/DPJW indywidualnych spotkaniach młodzieży: młodzi ludzie, którzy poznali się na projekcie wymiany młodzieży dofinansowanym przez PNWM i nadal utrzymują kontakt, mogą uzyskać dotację do kosztów odwiedzin.

     • Trening samoobrony w Warszawie

     • "Świętokrzyskie Plus Młodzież"

      6 czerwca br. w ramach realizowanego projektu pn. "Sztuki walki sposobem na życie" sfinansowanego przez program "Świętokrzyskie Plus" młodzież naszej szkoły brała udział w innowacyjnych zajęciach z podstaw samoobrony w klubie sportowym Copacabana Team w Warszawie. Zajęcia poprowadził Piotr Jeleniewski - trener boksu i zapasów MMA przy współpracy z trenerem I klasy w dyscyplinie sportu WUSHU - naszego nauczyciela historii i WOS-u Andrzeja Cupryjaka-Sochy.

      Po intensywnym, prawie trzygodzinnym treningu, udaliśmy się na obiad, a następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski.

      „Sfinansowano/Współfinansowano ze środków@narodowyinstytutwolnosci w ramach #funduszmlodziezowy @Komitet dospraw Pożytku Publicznego";

     • "Jak nie czytam, jak czytam"

     • Ogólnopolska akcja czytelnicza.

      7 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły spotkali się w szkolnej bibliotece na wspólnym czytaniu ulubionych książek w ramach akcji "Jak nie czytam, jak czytam" .

      Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole", a organizatorami lokalnymi ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów.

      Celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, wolnym czasem i rozrywką .

      Szkolne spotkanie przygotowały: Pani Beata Zaród i Pani Ewa Pasternak .

     • Problemy Prawa? Prosta Sprawa!

     • W bieżącym roku szkolnym  uczniowie z klasy policyjno-prawnej przystąpili do organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu z zakresu edukacji prawnej dla uczniów szkół średnich z terenu całej Polski pn. „Problemy Prawa? Prosta sprawa!”

      Młodzież przez trzy miesiące uczestniczyła w bloku lekcji z elementami prawa karnego, które prowadził asystent sędziego Pan Michał Wylaź. Po zakończeniu części wykładowej, licealiści pod opieką Pani Anety Baruchy-Wolskiej opracowali– na podstawie wylosowanego stanu faktycznego – scenariusz rozprawy sądowej, a następnie zainscenizowali i nagrali ją zgodnie z przygotowanym scenariuszem. ​​​​

      Zajęcia realizowane w ramach programu były innowacyjne, uczące młodzież kreatywności i logicznego myślenia, a realizacja scenariusza filmowego stanowiła ciekawe doświadczenie.

      Dziękujemy za udzielone wsparcie Pani Sędzi Annie Dziewięckiej i Pani Adwokat Julicie Wcisło-Kołdras.

     • "Jak nie czytam, jak czytam"

     • Zaproszenie do udziału w akcji

      Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji czytelniczej  pn. "Jak nie czytam, jak czytam" w dn. 7 czerwca o godz. 10.00 na placu szkolnym. Bedziemy czytać dzieła wielkich pisarzy polskich.

      Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w szkole", od 33 lat jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.

      Jak nie czytam, jak czytam” w latach 2016-19 była najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Powraca w 2023 r. po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i obostrzeniami. W poprzednich edycjach brało udział około 400 tysięcy osób z ponad 2 tysięcy placówek.

     • Konkurs Wiedzy o Powiecie Kieleckim

     • Etap I

      24 maja w szkolnej bibliotece odbył się I etap Konkursu Wiedzy o Powiecie Kieleckim. Z pytaniami dotyczącymi naszego regionu zmagali się uczniowie klasy 1 a. Do etapu II zakwalifikowała się Roksana Radzyńska, która uzyskała najwyższą ilość punktów. Serdecznie gratulujemy

     • Projekt "Marzenia do spełnienia"

     • Warsztaty zorganizowane przez Chmielnickie Centrum Kultury

      19 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Ewelinę Jurasz, w ramach projektu pt. "Marzenia do spełnienia".

      Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych, których wynikiem będzie diagnoza potencjału oraz potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Chmielnik.

      Szczególne podziękowania składamy na ręce koordynatora projektu - Pani Lidii Jabłońskiej, a także Alicji Adach Białowąs i Katarzynie Milczarek za zorganizowanie warsztatów dla naszej młodzieży .

   • Kontakty

    • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
    • (+48) 41 354-28-94
    • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych