• Spotkanie z rodzicami

Spotkanie z rodzicami odbędzie się

26  stycznia (czwartek) 2023 roku o godzinie 16.

• Ballady w Minecraft

• Pierwsza połowa stycznia przyniosła zakończenie działań w ramach projektu edukacyjnego pn. Ballady w Minecraft, który miał na celu uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego. Całość przedsięwzięcia koordynowała p. Iwona Gralec – nauczyciel doradca metodyczny ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku reprezentowali (tworząc 6 zespołów): Jakub Bielaszka (4tip), Bartłomiej Bracichowicz (4tip), Jan Głuszek (4tip), Dominik Janasz (4tip), Maciej Kania (4tip), Bartłomiej Kaniecki (4tip), Olga Kogut (4tip), Krzysztof Kozera (4tip), Grzegorz Kuczaj (4tip), Konrad Mierzwa (4tip), Szymon Szafarczyk (4tip), Antoni Zych (4tip), Krzysztof Banasik (4tps), Hubert Bandura (4tps), Michał Ciba (4tps), Szymon Majewski (4tps), Patryk Piwowarski (4tps), Kacper Wawszczyk (4tps). Opiekunem uczniów była p. Beata Zaród.

Każda z grup miała za zadanie wybrać jeden utwór balladowy z epoki romantyzmu i zbudować jego świat w grze Minecraft.

Praca zespołowa nad projektem wymagała nie tylko biegłej znajomości lektur i umiejętności tworzenia w grze, ale również wizjonerstwa, kreatywności i wytrwałości. Uczniowie budowali światy, zgrywali mapy, aby w przyszłości można je było rozbudowywać. Nagrali również filmiki, pokazujące stworzone przez nich prace. Efekty działań pokazały, że doskonale poradzili sobie z tym innowacyjnym zadaniem.

• Krajobraz naturalny i kulturowy

• Pod koniec tygodnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na objazd autokarowy trasą: Chmielnik - Umianowice - Pińczów - Włochy - Śladków Duży - Chmielnik.

W trakcie podróży przewodnik przedstawił walory krajoznawczo-historyczne mijanych miejscowości. Pierwszym punktem zwiedzania był Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gdzie uczniowie zobaczyli Nidarium, zwiedzili stacyjkę kolejki wąskotorowej i śledzili życie ptaków z wieży widokowej. Z zainteresowaniem wszyscy słuchali opowieści lokalnych przewodników.

Kolejnym celem podróży był Pińczów. Najpierw cała grupa udała się do Muzeum Regionalnego, gdzie znajdują się wystawy poświęcone historii miasta, pradziejom i etnografii Ponidzia (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Adolfa Dygasińskiego), a także dotyczące kultury judaizmu.

Po zwiedzaniu wszyscy udali się na obiad. Następnie uczniowie zobaczyli Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej i Dom Ariański. W dalszą drogę pojechali autokarem do miejscowości Włochy, gdzie poznali historię monumentalnego pomnika wzniesionego przez Walentego Kąckiego herbu Dołęga ku czci Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego, założyciela Ordynacji Pińczowskiej. Ostatnim punktem objazdu był Śladków Duży i ruiny pałacu, któremu uczniowie przyglądali się z autokaru. Kolejna wycieczka szkolna była  bardzo udana.

• Trwają egzaminy zawodowe

• Dla przyszłych techników to egzamin bardzo ważny, a uzyskać dyplom wcale nie jest łatwo. Różne zawody, a więc różne zadania.

Dla przyszłych techników to egzamin bardzo ważny, a uzyskać dyplom wcale nie jest łatwo. Egzamin nie jest łatwiejszy od matury, ani mniej ważny. By zdać część praktyczną trzeba zdobyć co najmniej 75 procent punktów, w przypadku części pisemnej próg zdawalności wynosi 50 procent. Egzaminy potrwają do końca tygodnia.

Trzymamy kciuki,

• Banan, gruszka, dwa jabłuszka...

• Dzięki sztuce carvingu nawet najzwyklejsze owoce mogą uzyskać całkowicie nowy, niesamowity kształt. Udowodnili to uczniowie I klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach dekorowania potraw :)

• Udział naszych uczennic w XIV Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka

Uczennice naszej szkoły - Weronika Jędrzejowska (z klasy 4 thżp), Justyna Poniewierka (z klasy 3 tż), Natalia Samiec (klasy 3 tż) oraz Kinga Lech (z klasy 4 thżp) - już wysłały swoje prace plastyczne o tematyce historycznej na XIV Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka, który jest zorganizowany przez Fundację „PRO ARTE CHRISTIANA”. Finał konkursu odbędzie się 23 kwietnia 2023 r. w Kaliszu. Uczennice przygotowywały prace pod kierunkiem nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie - Pana Kamila Króla. Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom konkursu!