• POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY MIKOSZEWO 2023
      • POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY MIKOSZEWO 2023

      • 14.06.2023 17:49
      • Międzynarodowa wymiana młodzieży odbywała się pomiędzy szkołą Christiani Oberschule i Hanseschule Oedeme z niemieckiego miasta Lüneburg, leżącego w kraju związkowym Dolnej Saksonii oraz Powiatowym Zespołem Szkół w w Chmielniku
      • Kontynuując naszą wieloletnią współpracę stworzyliśmy z pomocą młodzięży nowy projekt o temacie " Poznajmy się nad Bałtykiem"

         

        Realizacja projektu odbywała się w dniach 07-12,06,2023 w pięknym polskim miejscu Mikoszewo na Mierzei Wiślanej w ośrodku młodzieżowym Leśny Zakątek, poprzedzona spotkaniem przygotowawczym, które miało na celu zapoznanie się uczestników i przygotowanie elementów programu.

         

        W projekcie pn "Poznajmy się nad Bałtykiem" dotyczącym zwrócenia uwagi na problemy ekologiczne i zanieczyszczenia rzek i mórz oraz niewłaściwego korzystania z wody czego rezultatem może być katastrofa ekologiczna. Rozważano temat gospodarki rybnej i wykorzystania łowisk, czystości nadmorskich terenów. Młodzież wspólnie badała wpływ przeszłości historycznej Gdańska, rozważała jej wpływ na teraźniejszość i przyszłość relacji polsko-niemieckich. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości było podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości w aspekcie wizyty w Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie.

         

        W wyjątkowo urokliwym nadmorskim miejscu Mikoszewo, porcie gdańskim oraz Kątach Rybackich i Krynicy Morskiej nasi uczniowie kształcili kluczowe kompetencje osobiste, społeczne, międzykulturowe m.in: poznali kulturę, obyczaje polskie oraz udoskonalili znajomość i wymowę języka polskiego, niemieckiego i angielskiego, umiejętność współpracy w małej i dużej grupie. Indywidualnie uczniowie wspomagali się językami rosyjskim, ukraińskim i włoskim oraz gestykulacją i mimiką.

         

        W rezerwacie przyrody młodzi ludzie mieli szansę obserwować (pod kontrolą strażnika) na żywo foki w naturalnym środowisku przy ujściu Wisły do morza, gdzie w 1991 r. ustanowiono rezerwat przyrody Mewia Łacha. To miejsce unikatowe: oprócz kawałka dzikiej plaży są tam łachy, czyli małe piaszczyste wędrujące wyspy, na których regularnie wypoczywają liczne grupy fok szarych. Rzadko, zdarza się, że przychodzą tam na świat młode oraz pisklęta rzadkich ptaków. Młodzież zauważyła orła bielika krążącego bezpośrednio nad ich głowami.

         

        Młodzież miło wspomina wspólnie spędzony czas z grupą niemiecką i nowo zawarte przyjaźnie. Przepiękne wspomnienia w formie filmów i zdjęć na zawsze pozostaną na pamiątkę, a bursztyny zebrane na plaży stanowią cenną zdobycz.

         

        Wymiana była poprzedzona seminarium przygotowującym. Projekt był dofinansowany przez PNWM.

         

        Twórcami międzynarodowego projektu "Poznajmy się nad Bałtykiem" była młodzież oraz panie Marlena Bizewska i Danuta Stanek. Pedagodzy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, pośredniczyli w budowaniu porozumienia, tłumaczyli i pełnili rolę ambasadorów europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców. Naszymi współorganizatorami były opiekunki z Niemiec p. Julia Dunkel, Merle Glunz i Barbara Simon.

         

        Realizując projekty w ramach międzynarodowego partnerstwa szkoła wzbogaca swoją ofertę edukacyjną a młodzież zyskała nowe przyjaźnie i kształci kompetencje językowe, a także buduje swoją przyszłość. Grupa została poinformowana o dofinansowaniu przez PNWM/DPJW indywidualnych spotkaniach młodzieży: młodzi ludzie, którzy poznali się na projekcie wymiany młodzieży dofinansowanym przez PNWM i nadal utrzymują kontakt, mogą uzyskać dotację do kosztów odwiedzin.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
      • (+48) 41 354-28-94
      • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych