• Noc Bibliotek 2021
      • Noc Bibliotek 2021

      • 12.10.2021 11:41
      • LEMowe historie...
      • „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”.

        Stanisław Lem LEMowe historie, czyli Noc Bibliotek w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku

        Październikowy wieczór 8. września 2021 r. znacząco różnił się od tych pozostałych rozpoczynających weekendowy odpoczynek. W tym dniu szkolne bramy nie zostały zamknięte, a odblask świec rozświetlił opustoszałe korytarze do późnych godzin nocnych. Z oddali pokoju nauczycielskiego można było wsłuchać się w dźwięki muzyki Chopina, a biblioteka nieśmiało zapraszała do odkrycia tajemnic księgozbioru… . Tak wyglądał początek corocznej ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku.

        Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Organizatorami wydarzenia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Tematem przewodnim spotkania w naszej bibliotece była twórczość Stanisława Lema – wybitnego futurologa oraz filozofa.

        To ważne literackie wydarzenie rozpoczęliśmy warsztatami plastycznymi, które poprowadził Wojciech Książek – artysta plastyk z Borzykowej. Młodzież miała za zadanie zobrazować alternatywne światy Lema. Dzięki technice szkicowania węglem, a także cennym uwagom Wojtka, powstały prace na bardzo wysokim poziomie artystycznym, a każda z nim była osobno prezentowana i omawiana. Następnie odbyły się zajęcia literackie, które w mistrzowski sposób poprowadził Michał Brzoza – przewodnik w OEM „Świętokrzyski Sztetl”, a także jeden z organizatorów największego festiwalu fantastyki z regionie Sabat Fiction-Fest. Uczestnicy spotkania poznali m.in. historię gatunku fantasy oraz science fiction, a także sztandarowe powieści i filmy o tematyce futurologicznej. Młodzież podczas ożywionej dyskusji próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości postęp technologiczny będzie stanowić dla ludzkości błogosławieństwo, czy też przekleństwo. Poruszony został także problem cyberbezpieczeństwa i transhumanizmu.

        Jak co roku nie zabrało gier i zabaw literackich z nagrodami. Największe emocje wzbudził konkurs na napisanie tzw. cyberopowiadania, na temat jak młodzi wyobrażają sobie świat za sto, dwieście lat. Po wrażeniach związanych z literackimi zapasami piórem i słowem, przyszedł czas na podziękowania skierowane w stronę gości, oraz osób zaangażowanych w tegoroczną Noc Bibliotek. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się Andrzejowi Cupryjak-Socha – nauczycielowi historii w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku za fantastyczną współorganizację tego wyjątkowego wieczoru. Za rok spotkamy się znów z głową pełną pomysłów, a także innowacyjnymi tematami do poruszenia. Wszak taka magiczna noc w bibliotece pełnej tajemnic zdarza się tylko raz w roku… .

        Ewa Pasternak

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
      • (+48) 41 354-28-94
      • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych