• Polecajka
      • Polecajka

      • 15.12.2023 12:33
      • Recencje książek
      • POLECAJKA
        Rozpoczynamy cykl postów dotyczących nowych książek zakupionych do naszej biblioteki.
        Zaczynamy od działu psychologii, który został zasilony wyjątkowymi publikacjami.
        Pierwsza z nich - "Toksyczne relacje" to książka autorstwa Bernarda Stamateasa, autora licznych poradników z dziedziny psychologii.
        Przemoc emocjonalna i słowna, agresja, tortury psychiczne, manipulacja emocjonalna... Nadużycia występują we wszystkich obszarach naszego życia, a ich skala narasta, co sprawia, że coraz bardziej agresywnie i impulsywnie traktujemy siebie i innych. W związku z tym ważne jest, abyśmy wszyscy nauczyli się inaczej wyrażać swoje frustracje, gniew i impulsywność, które mogą wynikać z nierozwiązanych problemów emocjonalnych, by nie ranić innych.
        Choć samo czytanie książek nie rozwiązuje problemów związanych ze złym traktowaniem, warto w fachowej literaturze poszukać profesjonalnej pomocy. Istnieją bowiem narzędzia, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu, takie jak opisywane w niniejszej publikacji treningi asertywności, które są z powodzeniem stosowane na całym świecie.
        Przez rozmowę i wyrażanie empatii jesteśmy w stanie uzdrowić nasze relacje z innymi z samym sobą. Ludzie, którzy potrafią okazać empatię i odpowiednio odnosić się do świata, są bliżej realizacji swoich marzeń. Pierwszym krokiem niechaj będzie sięgnięcie po ten poradnik.
        Kolejna książka "Najpierw pomyśl. Trening umiejętności radzenia sobie z gniewem i agresją uczniów szkół ponadpodstawowych" Jima Larsona to głównie opis mechanizmów społecznych, emocjonalnych, środowiskowych powstawania i narastania u młodych ludzi gniewu i przeradzania się go w agresywne zachowania. Autor pracował jako psycholog w kilkunastu amerykańskich najtrudniejszych szkołach ponadpodstawowych, w których miał do czynienia z wybitnie trudną młodzieżą z grupy wysokiego ryzyka. Zamieszcza on wiele arcyciekawych opisów konkretnych przypadków i zastosowanych metod. Część II książki, rozpoczynająca się od rozdziału szóstego., to podzielony na pięć tematycznych modułów poradnik dla psychologów, nauczycieli i terapeutów, prowadzących zajęcia z młodymi ludźmi &bdquoz krótkim lontem&rdquo. Każdy moduł obejmuje kilka spotkań, na których ćwiczy się umiejętności rozpoznawania i stopniowania gniewu, znajdowania i stosowania zachowań alternatywnych, oceniania korzyści czy strat płynących z konkretnych zachowań, prowadzenia &bdquodzienniczka kłopotów&rdquo i oceny postępów. Poza ogromną przydatnością praktyczną w każdej szkole ponadpodstawowej książka jest napisana barwnym, żywym językiem, która znakomicie ułatwia wgłębianie się w trudny, niekiedy bolesny temat.
        Poradniki poleca Jakub Łuczak, uczeń klasy 5 technikum pojazdów samochodowych.
      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
      • (+48) 41 354-28-94
      • ul. Dygasińskiego 11, 26-020 Chmielnik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych