• Noc Bibliotek 2022

• 07.11.2022 13:57
      • Literackie spotkania...
      • Methinks, I see… Where?

W mglisty jesienny wieczór 4 listopada br. w bibliotece szkolnej Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku odbyła się już VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem: „To się musi powieść”. Dla uczniów naszej szkoły było to długo oczekiwane wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej literackich pasjonatów. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania była epoka romantyzmu w ujęciu historycznoliterackim.

Naszą przygodę z literaturą rozpoczęliśmy od prezentacji przygotowanej przez Andrzeja Cupryjaka-Sochę – nauczyciela PZS, który przedstawił nam tło historyczne epoki począwszy od Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Następnie swoją prelekcję na temat literatury grozy wygłosił Michał Brzoza – przewodnik w OEM „Świętokrzyski Sztetl” oraz organizator festiwalu fantastyki Sabat Fiction-Fest. Uczestnicy spotkania poznali mi.in. genezę angielskiego i niemieckiego preromantyzmu, zapoznali się z dziełami wybitnych pisarzy anglojęzycznych oraz historią gatunku fantasy i opowiadań gotyckich.

Kolejną atrakcją Nocy Bibliotek były warsztaty plastyczne pn. Książka jako brama w czasie, które poprowadziła Katarzyna Milczarek – malarka i specjalistka ds. marketingu społecznego w Chmielnickim Centrum Kultury. Ważnym punktem programu była wizyta Alicji Adach-Białowąs – pani prezes Stowarzyszenia Przystań-Chmielnik, która wręczyła Jakubowi Łuczakowi, uczniowi klasy czwartej technikum pojazdów samochodowych, nagrodę w postaci bonu podarunkowego za aktywność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Wisienką na torcie był konkurs literacki z nagrodami oraz kalambury. Całość spotkania uświetniona została poczęstunkiem przygotowanym przez naszych uczniów z technikum gastronomicznego. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym gościom oraz Stowarzyszeniu Przystań-Chmielnik, za współorganizację tego ważnego wydarzenia.

Warto pamiętać, że obcowanie z literaturą powinno sprawiać przyjemność, radość i satysfakcję z odkrywania nowych dróg rozwoju i samorealizacji. Literatura to nie martwe słowa zaklęte w zbierający kurz wyblakły papier. Literatura to realny świat zaklęty w słowach i obrazach; to emocje, które przeżywamy wraz z bohaterami, to swoista brama w czasie. Takie spotkania jak Noc Bibliotek mają o tym przypominać i zachęcać do literackiej przygody pełnej cudów i dziwów. Nasza cyfrowa rzeczywistość bardzo tego potrzebuje.

Ewa Pasternak