• Szkolni dadaiści

• 28.03.2022 09:52
      • Przysposobienie informacyjno-czytelnicze
      • Przysposobienie informacyjno-czytelnicze to swoista przygoda z literaturą. Zajęcia biblioteczne powinny wyróżniać się kreatywnością, by w przystępny i ciekawy sposób przybliżać uczniom kręte meandry poezji i prozy.
        Jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy tematyka dotyczy spraw trudniejszych, np. europejskiego modernizmu. Wielość kierunków intelektualnych i artystycznych doprowadzają niejednego ucznia do złapania się za głowę! A przecież w zanadrzu mamy jeszcze tworzące się grupy poetyckie i nową myśl humanistyczną... .
        Próbujemy się z tym zmierzyć w różny, czasem niekonwencjonalny sposób 🤔.
        Na dzisiejszych zajęciach młodzież wcieliła się w XX-wiecznych dadaistów. Głównym zadaniem uczniów było stworzenie nowatorskiej poezji uwolnionej spod wpływu reguł gramatycznych i zwizualizowanej metodą kolażu.
        Dadaiści pojawili się w 1916 r. w Szwajcarii. Uwielbiali improwizację, grę skojarzeń i parodię. Układali absurdalne poematy że słów wyciętych z gazety i zmieszanych w kapeluszu. Ich przywódcą był francuski poeta pochodzenia rumuńskiego Tristan Tzara.
        Dadaiści nigdy nie wytworzyli jednolitego programu poetyckiego, w ich twórczości dominowała jednak negacja wszelkich wartości i zasad. Odrzucali tradycyjne środki wyrazu w sztuce, a także tradycyjne gatunki. Postulowali zniesienie reguł gramatycznych, interpunkcyjnych, ortograficznych.
        "Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat dada". (Tristan Tzara)